Na nadcházející školní rok jsme si pro vaše děti připravili novinku v podobě dvouhodinové volnočasové aktivity, kroužku, s názvem Škola naruby. Jedná se o unikátní propojení dvou našich zatím samostatných šlužeb: Neuro-vývojové stimulace a DYS Doučka.
A proč jsme se k tomuto kroku rozhodli?
Velmi často se v naší praxi setkáváme s dětmi, které mají specifickou poruchu učení a zpravidla u nich zjistíme také přetrvávající primární reflexy. Spojením DYS Doučka, tedy speciálně pedagogické podpory, a neurovývojové stimulace získáváme opravdu efektivní nástroj, jak dětem s učením pomoci, a nejen s ním.
Volnočasový kroužek Škola naruby kombinuje nejnovější poznatky z oblasti speciální pedagogiky, neurovědy, vývojové psychologie a multismyslové stimulace. Vycházíme z předpokladu, že jeden přístup mnohdy k řešení nestačí, a proto kombinujeme různé metody v závislosti na individuálních potřebách dítěte. V rámci aktivity se zaměřujeme na dítě jako celek.
Co je speciálně pedagogická podpora, DYS Doučko?
Je to soubor technik a strategií pro reedukaci u dětí se specifickými poruchami učení. Těmto dětem se není možné v dnešní době v přeplněné třídě náležitě věnovat. Co by potřebovaly? Především individální a kvalitní přístup. A na to přetížený pedagog bohužel v našem školském systému nemá prostor. Důležité je zjistit, co u konkrétního dítěte doopravdy funguje a přesně na to se zaměřit.
Specifické poruchy učení se mohou projevovat následovně:
POTÍŽE SE ČTENÍM
- Pomalé tempo
- Záměna tvarově podobných písmenek
- Měkké a tvrdé souhlásky
- Krátké a dlouhé samohlásky
- Neporozumění textu
POTÍŽE SE PSANÍM
- Těžkopádné psaní a kreslení
- Plete si pravou a levou stranu
- Pomalé pracovní tempo
- Horší zraková představivost
POTÍŽE S POČTY
- Počítání v řadě
- Matematické operace sčítání a odčítání
- Řešení slovních úloh
- Určování času, částí dne, týdne a roku
- Nakupování a počítání peněz
Co je Neuro-vývojová stimulace?
Jedná se o psychomotorickou terapii, která se využívá buď jako preventivní program ve skupině dětí, nebo jako intervenční nástroj při inhibici přetrvávajících primárních reflexů. Tyto reflexy se vyvíjejí již v prenatálním období a slouží dítěti při porodu a v prvních měsících života (např. sací reflex). Vývojem dítěte dochází k jejich postupné inhibici. Jsou nahrazovány přechodnými reflexy a následně trvalými.
Pokud ve vývoji dojde například k přeskočení určité vývojové fáze (pro ilustraci – dítě přeskočí fázi lezení a začne rovnou chodit), mohou tyto reflexy u dítěte přetrvávat a způsobovat poruchy učení, soustředění, komunikace i chování. Primární reflexy často přetrvávají u dětí předčasně narozených či dětí narozených císařským řezem.
Co je Škola naruby?
Škola naruby je dvouhodinový kroužek, vedený speciální pedagožkou Bc. Denisou Bodečkovou, během kterého se zaměříme na reedukaci u specifických poruch učení a samotnou neuro-vývojovou stimulaci.
Během první půl hodiny se děti budou věnovat jednoduchým cvikům inhibujícím převrvávající primární reflexy a v další hodině a půl se zaměří na techniky pro cvičení a procvičování vhodné pro děti se specifickými poruchami učení.
Zaměříme se na:
- zlepšování jemné motoriky,
- procvičování hrubé motoriky,
- koordinaci ruka-oko,
- rozvoj komunikačních dovedností
- nácvik socálních dovedností.
Vhodné pro děti od 7 do 11 let s poruchami učení (nemusí být diagnostikované v PPP). Kroužek naopak není vhodný pro děti s PAS, vývojovou dysfázií
Počet dětí ve skupině bude omezený na 6 osob, abychom se každému dítěti mohli věnovat individuálně. Neváotálejte proto s přihlášením příliš dlouho, místa se rychle plní.
KDY?
Vídat se s dětmi budeme každý týden a vybrat si můžete ze dvou vypsaných termínů*:
ÚTERÝ
13:00–15:00
/
ČTVRTEK
16:00–18:00
*Vyhrazujeme si však právo změnit preferovaný termín s ohledem na potřebu rozdělení dětí do skupin podle věku.
CENA
5 000 Kč/pololetí
Cena standardní neuro-vývojové stimulace je 6 000 Kč na pololetí. Tento kroužek je tím pádem velmi výhodnou variantou. Kromě půlročního cvičení NVS získáváte pro vaše dítě navíc speciálně pedagogickou podporu JAKO BONUS.