fbpx

Aromaterapie

Aromaterapie jako součást komplexní terapie

V letošním roce jsme se rozhodli do terapie zařadit také práci s esenciálními oleji. Naše terapie je od samého začátku mutlismyslová, tedy se zapojením všech smyslů, a právě proto je systematické zařazení esenciálních olejů do terapeutického protokolu logickým krokem.

Jak už bylo řečeno, aromaterapie je práce s esenciálními oleji. Jejím cílem je využití vonných látek k přímému ovlivnění činnosti mozku. Dokážeme tak u klientů snížit napětí, stres, zvýšíme jejich koncentraci na prováděné aktivity.

Jak aromaterapie funguje?

Při inhalaci es. oleje se aromatické molekuly dostávají přes čichové centrum do amygdaly (zde jsou uchovány emocionální vzpomínky) a do dalších částí limbického systému mozku. Limbický systém je mimojiné přímo propojen s částmi mozku, které ovlivňují srdeční rytmus, dýchání, tlak krve, paměť, hladinu stresu a rovnováhu hormonů. Esenciální oleje tak mohou mít silné fyziologické a psychologické účinky na lidské tělo.

Pracujeme s prvotřídními esenciálními oleji terapeutické kvality značky Young Living. Princip Seed to Seal – od semínka k uzávěru, je přísně stanovená norma, kterou se řídí veškeré pěstování a zpracování rostlin k výrobě esenciálních olejů. Proces výroby je důsledně kontrolován od samého počátku, tj. od semínka, přes pěstování, sklizeň až po samotnou výrobu, tj. po uzávěr. Všechny oleje jsou laboratorně testovány a údaje pečlivě zaznamenávány do knihovny historických údajů o testování, která je největší svého druhu na světě.

Námi nejpoužívanější esenciální oleje

Citron

Má antidepresivní účinky (studie z r. 1995, Dr. Kumori).
Jeho vůně je povzbuzující, povznášející a podporuje jasné myšlení. Rozprašování citronu zvyšuje mentální přesnost. Citrusové vůně povzbuzují také imunitu, navozují relaxaci a zeslabují deprese.

Máta

Pronikavá kafrová vůně máty čistí a stimuluje k vědomé mysli i ke změně. Zvyšuje mentální přesnost. Při inhalaci zlepšuje (obnovuje) vnímání chutistimulací trojklanného nervu.

Valor

Jedna z celosvětově nejpoužívanějších směsí. Byla vyvinuta jako posílená kombinace terapeutických léčivých esenciálních olejů, která pracuje s fyzickými a psychickými aspekty těla za účelem zvýšení pocitu síly, odvahy a sebeúcty. Pomáhá tělu, aby sebe samo vyrovnalo.

Purification

Očistná směs čistí a dezinfikuje vzduch, neutralizuje plísně, cigaretový kouř a nepříjemné pachy. Dezinfikuje a čistí řezné rány, oděrky a kousnutí hmyzem. Působí očistně také na mysl.

Cedrové dřevo

Dřevitá, sladká, balzámová vůně cedrového dřeva dodává sílu v dobách krize a pomáhá zvládnout vypjaté emoce. Uzemňuje a podporuje životní energii a vůli. Stimuluje limbickou oblast mozku (centrum emocí), stimuluje epifýzu, která produkuje melatonin.

Pomeranč

Sladká citrusová svěží vůně pomeranče je povznášející a působí jao antidepresivum. Rozveseluje a zmírňuje iracionální obavy. Harmonizuje a zahřívá, povzbuzuje imunitu, navozuje relaxaci a zeslabuje depresi.

Peace & Calming II

Tato směs má příjemné uvolňující aroma, které výrazně přispívá ke zklidnění mysli a dodává pocit celkové pohody.

Levandule

Sladké, květové, bylinné a překvapivě silné aroma levandule je fyzicky i psychicky uklidňující až sedativní. Boří tělesné i duševní napětí. Projasňuje myšlení a a pomáhá rozhodnout se, uvolnit omezení. Zvyšuje mentální přesnost a koncentraci. Inhalace levandulového esenciálního oleje zvyšuje beta vlny v mozku, což napomáhá relaxaci, snižuje deprese a stres, zvyšuje kognitivní výkonnost.

Jak používání esenciálních olejů hodnotí naše terapeutky?

„Co jsme začali pracovat s esenciálními oleji, jsou naše terapie mnohem efektivnější. Díky osobním či online konzultacím jsme schopné napasovat terapii na konkrétního klienta v reálném čase. Žádná všeobecná doporučení, ale konkrétní dítě a jeho obtíže jsou konzultovány se zkušeným odborníkem. U dětí s poruchou pozornosti či hyperaktivitou jsme schopné během terapie děti mnohem lépe koncentrovat a zacílit tak na činnosti právě díky esenciálním olejům. Jsou nám neobyčejným, ale přesto tak dostupným pomocníkem. Oleje používáme i sami na sobě ve chvílích, kdy nám například dochází energie nebo nás trápí nějaká bolest. Oleje Young Living k nám zapadly tak přirozeně a už si bez nich naši práci umím těžko představit.“

Dáša J., snoezelen terapeutka

Přijďte pohladit své čichové buňky.

Esenciální oleje jsou k dostání u nás v Kouzelenu.

Jsme Brand Partnerem Young Living a esenciální oleje, jejich směsi a další výrobky z nich si přímo u nás můžete objednat. Pokud si nevíte rady s výběrem, mile rádi vám s ním pomůžeme během osobní konzultace.

Zdroj informací o olejích: Kapecní průvodce – Esenciální oleje